WIWAT 3 MAJ!

„Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu polskiego. Jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy wtedy tę konstytucję dla ratowania Rzeczypospolitej stworzyli”

Podczas uroczystości szkolnej aktywiści Samorządu Uczniowskiego przedstawili  historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „232 lata temu, 3 maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znaną jako Konstytucja 3 maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – nowoczesną ustawą zasadniczą normującą ustrój państwowy. Dzień 3 maja został ogłoszony świętem narodowym już dwa dni po jej uchwaleniu.

Uroczystość zakończyła grupa uczniów, która wykonała suitę krakowską,   układ tańca przygotowany pod kierunkiem pani Moniki Kubickiej.