15 września Dzień Demokracji

Szkolne debaty stały się już tradycją w naszej szkole. W tym roku debatę o demokracji zorganizowaliśmy w  Międzynarodowym  Dniu Demokracji - 15 września. Dzien ten ustanowiony został  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 listopada 2007 roku w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji.

Szkolna debata ma swój cel:

• przybliża temat  demokracji
  • podnosi świadomosć o demokracji szkolnej roli samorządu uczniowskiego

-jakie są jego zadania?

-jakie są jego prawa?

-kto powinien działać w Samorządzie?

-jaką rolę spełnia w szkole?

-gdzie szukać wzorców?

Uczniowie i goście - przedstawiciele uczniów szkół podstawowych, nauczyciele opiekunowie oraz Radni Gminy Kunice: Pan Mariusz Garbera, Pani Beata Orłowska - Mielniczuk, Pani Jolanta Szymonik- Urbańska  wykazali się dobrym przygotowaniem merytorycznym i umiejętnościami publicznej prezentacji swoich argumentów. Ich wystąpienia były na wysokim poziomie i dużo wniosły do całości debaty. Szcególnie argumenty  absolwenta naszej szkoły,  byłego  przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Pana  Mariusza  Garbery zapadły nam głęboko w pamieć.

Uczestnicy debaty sformułowali  wymagania wobec kandydatów do Samorządu Uczniowskiego, określone zostały zasady kandydowania, wyłoniono Komitet Wyborczy. Kampania wyborcza ma trwać do 28 września - wybory odbędą się 30 września.