Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4143659
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni

Szkolna debata na temat samorządności.

W piątek  12.09.2014 odbyła się w naszej szkole debata na temat demokracji i samorządności w szkole. Debaty takie odbywają się na początku roku szkolnego i poprzedzają wybory do Samorządu Uczniowskiego. Mają na celu pokazanie na czym polega demokracja w szkole, na jak wiele spraw mają i mogą mieć wpływ uczniowie oraz jakie możliwości niesie ze sobą praca w Samorządzie Uczniowskim. Taka forma spotkania cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, ponieważ mogą zabrać głos, poznać  propozycje  kolegów i koleżanek, przedstawić swoje zdanie. Jest to również okazja do poznania zasad demokracji obowiązujących w życiu społecznym i przełożenia ich na grunt szkolny.

Podczas tegorocznej debaty przypomnieliśmy w krótkiej prezentacji przygotowanej przez uczniów, jakie prawa zapisane w Konwencji Praw Dziecka przysługują dzieciom, przypomnieliśmy sylwetkę Janusza Korczaka naszego wielkiego rodaka, który był teoretykiem jak i praktykiem wychowania, twórcą  oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania.                

Na początku spotkania prowadząca p. Ewa Jezierska-Gogulska przypomniała podstawowe pojęcia takie jak demokracja, samorządność nawiązując do współczesnego życia społecznego. Uczniowie trafnie odpowiadali na pytania pojawiające się w trakcie debaty: czym się zajmuje Samorząd Uczniowski, na co ma wpływ, jakimi cechami powinien odznaczać się przewodniczący. Zdaniem uczniów Gimnazjum w Spalonej osoba przewodnicząca Samorządowi powinna być: odpowiedzialna, kreatywna, uczciwa, ambitna, miła, cierpliwa, pomocna, pracowita, rzetelna, powinna być wzorem dla pozostałych uczniów, budzić zaufanie, mieć wsparcie rówieśników a także umieć współpracować i zachęcać innych do działania a także odznaczać się wysoką kulturą osobistą.

                  To całkiem wysokie wymagania, ale pozostaje mieć wiarę w to, że zwycięzca nadchodzących wyborów będzie w stanie spełnić te oczekiwania wyborców i nie zawiedzie pokładanego zaufania. Termin wyborów jest już znany, będzie to 26.09 a dzień ten poprzedzi dzień „ciszy przedwyborczej” kiedy to działania kampanii wyborczych zostaną zawieszone by wyborcy mogli przemyśleć swój wybór.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Jolanta Kozula, która przypomniała wszystkim zadania Samorządu Uczniowskiego zapisane w najważniejszym dokumencie szkolnym- w  statucie szkoły.

               W kolejnym punkcie programu prowadząca p. Ewa Jezierska-Gogulska poprosiła uczniów o podawanie kandydatur do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zgłosili następujące koleżanki i kolegów: Agatę Ruszlewicz, Natalię Michałowską, Karolinę Pacanowską z klasy 3A, Monikę Rusak z klasy 3C, Paulinę Piętę z klasy 3B, Julię Lemiech, Martę Judkę, Dominika Kijowskiego i Jakuba Żygadło  z klasy 2A. Każdy ze zgłoszonych uczniów wyraził zgodę na kandydowanie do SU. Następnie kandydaci krótko przedstawili się swoim przyszłym wyborcom i zaproponowali jakie zmiany wprowadzą, gdy wygrają. Jako że w dniu 26.09 zostanie wybrany nie tylko zarząd SU, ale również Opiekun Samorządu Uczniowskiego i Rzecznik Praw Ucznia przypomniane zostały również obowiązki wyżej wymienionych osób, by uczniowie wiedzieli jakimi kryteriami kierować się przy wyborze,. Na koniec Pani Ewa Jezierska-Gogulska przypomniała procedurę wyborów: przez kolejne 2 tygodnie odbywać się będzie kampania wyborcza, podczas której kandydaci będą prezentowali swoje programy, zachęcali, przekonywali do siebie wyborców. Ulotki, plakaty będą prezentowane na gazetce szkolnej; w przeddzień wyborów obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Debatę zamknęła Pani Dyrektor życzeniami powodzenia wszystkim startującym w wyborach uczniom.